Wybierz oddział

XI Regionalny Dzień Treningowy Programu Aktywności Motorycznej Olimpiad Specjalnych Konin 2014

14.05.2014

Już po raz jedenasty  Klub Olimpiad Specjalnych  działający w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Koninie podjął się organizacji Regionalnego Dnia Treningowego Programu Aktywności Motorycznej Olimpiad Specjalnych.  Honorowy patronat nad imprezą objął Prezydent Miasta Konina.

Bohaterzy Dnia Treningowego to  uczestnicy  rehabilitacyjnego  programu aktywności motorycznej, którzy z powodów ograniczeń mentalnych i fizycznych nie mogą brać udziału  w  oficjalnych dyscyplinach sportowych oferowanych przez Olimpiady Specjalne.
3 kwietnia, w Hali Sportowej MOSiR przy ul. Popiełuszki  w Koninie,  spotkało się 74 sportowców  z dziesięciu terenowych klubów Oddziału Regionalnego Olimpiady Specjalne Wielkopolskie Konin.

Organizatorzy zaprosili do współpracy liczne grono wolontariuszy z konińskich szkół gimnazjalnych i średnich, uczniów Szkoły Przysposabiającej do Pracy ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Koninie oraz zawodników Olimpiad Specjalnych – uczestników Programu „Lider”.

Atmosfera tego dnia była wyjątkowa. Zawodnicy, jak zwykle, przyjechali ze swoimi trenerami, rodzicami, nauczycielami.  Zaproszenie na imprezę przyjęli goście: radni, przedstawiciele władz miasta, oświaty, służb publicznych, dyrektorzy konińskich szkół i lokalnych mediów. Nie zabrakło także  „olimpijskich” niespodzianek. Na trybunach  kibicowali przyjaciele z  Warsztatów Terapii Zajęciowej TPD w Koninie.

Dzień Treningowy rozpoczął się Ceremonią Otwarcia. W olimpijskiej defiladzie publiczności zaprezentowali się zawodnicy z Konina, Rychwała, Turku, Koła, Borzęciczek, Kalisza, Krotoszyna i Ostrowa Wielkopolskiego.

Sportowcy z konińskiego klubu wraz z rodzicami wnieśli olimpijską flagę, która przy dźwiękach hymnu została wciągnięta na maszt. Wzruszające słowa przysięgi olimpijskiej, w imieniu zawodników, wypowiedział Kamil z Klubu Olimpiad Specjalnych w Koninie.

Dla wszystkich gości zaśpiewali:  Mariusz Urbaniak, wokalista i instruktor śpiewu  oraz  Julia  Wasielewska uczennica  z Młodzieżowego Domu Kultury w Koninie. Komitet Organizacyjny Dnia Treningowego w tanecznych rytmach podziękował wszystkim instytucjom i darczyńcom, którzy wsparli organizację imprezy.

Po Ceremonii Otwarcia rozpoczęły się konkurencje sportowe. Zawodnicy z ogromnym zaangażowaniem prezentowali swoje umiejętności ruchowe: pokonywali przeszkody, strzelali bramki, rzucali do celu.  Dzielili się swoimi sukcesami, które były efektem wielu godzin spędzonych na treningach.

Te z pozoru proste konkurencje, w założeniach programu  aktywności motorycznej, nawiązują do oficjalnych dyscyplin Olimpiad Specjalnych: LA, piłki nożnej, bowlingu, gimnastyki.
Każdy zawodnik za swój start nagradzany był brawami, okolicznościowym znaczkiem  i na koniec oczywiście medalem.  Trenerzy gratulowali swoim sportowcom odwagi i sukcesów. Świętowali wszyscy.

Podczas zawodów  funkcjonowała Wioska Olimpiad Specjalnych.  Tam, w przerwach między startami zawodnicy, oddawali się twórczym pasjom, korzystali z propozycji zabaw ruchowych i artystycznych. relaksowali się  i przygotowali do konkurencji.

Nowością Dnia Treningowego był program rehabilitacyjny przygotowany przez Centrum Medyczne REHCLINIC ze Ślesina.  Sympatyczne fizjoterapeutki, z ogromnym zaangażowaniem, pokazywały proste ćwiczenia ruchowe, udzielały porad zawodnikom i rodzicom.

Dzień Treningowy zakończył się wspólnym kręgiem i fotografią wszystkich uczestników. Każdy zawodnik wyjechał z pamiątkowym medalem i pluszowym konikiem przygotowanym przez organizatorów.

Emocji i radości było co niemiara!

Program Aktywności Motorycznej Olimpiad Specjalnych jest niepowtarzalny. Zmienia perspektywę patrzenia na sport.  Zawodnik nie ma przeciwników, on zmaga się ze swoimi ograniczeniami, „walczy” o odrobinę więcej niezależności. Osiągnięciem  jest każdy samodzielnie wykonany krok.
 
Impreza dofinansowana ze środków Państowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Komitet Organizacyjny składa serdeczne podziękowania wszystkim wolontariuszom, darczyńcom i instytucjom, które wsparli organizację imprezy:

PFRON
Miasto Konin
Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego
Centrum Medyczne REHCLINIC ze Ślesina
Młodzieżowy Dom Kultury w Koninie
Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Koninie
Firma Gastro-Music z Konina
Firma Pago z Żychlina
Zakład Przetwórstwa Mięsnego z Modlibogowic
Firma Transportowa Roger z Konina

 
Materiały z imprezy:
TV Konin
http://tvkonin.pl/index.php/konin-aktualosci/16310-konin-sportowe-wyzwania-
 
Wirtualny Konin
http://www.wirtualnykonin.pl/go.live.php/PL-H167/aktualnosci/22805/konin-dali-z-siebie-wszystko.html

SPONSOR GENERALNY

Sponsor strategiczny

SPONSOR GŁÓWNY

Sponsor główny

DARCZYŃCA

Darczyńca

PARTNERZY OLIMPIAD SPECJALNYCH POLSKA

Partnerzy Olimpiad Specjalnych Polska

INSTYTUCJE WSPIERAJĄCE

Instytucje wspierające - dofinansowanie projektów realizowanych w 2018r.

KOMUNIKACJA MARKETINGOWA I PR

Komunikacja i PR

OGÓLNOPOLSKI PATRONAT MEDIALNY

Ogólnopolski patronat medialny

OGÓLNOPOLSCY PARTNERZY OLIMPIAD SPECJALNYCH POLSKA

Partnerzy i Przyjaciele

Partnerzy regionalni

Instytucje wspierające - dofinansowanie projektów realizowanych w 2018r.

Strona internetowa dofinansowana jest ze środków MSiT.