„Razem wygramy niejeden mecz” – pod takim hasłem w Koninie, w dniach 6-9 października, odbył się XVII Ogólnopolski Turniej Piłki Nożnej 7-osobowej Drużyn Męskich i Żeńskich Olimpiad Specjalnych. Wzięło w nim udział 26 drużyn piłkarskich reprezentujących 16 Oddziałów Regionalnych Olimpiady Specjalne Polska.
Organizatorem Turnieju był Oddział Regionalny Olimpiady Specjalne Polska Wielkopolskie-Konin, Olimpiady Specjalne Polska oraz Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Janusza Korczaka w Koninie. Honorowy patronat nad imprezą objął Marszałek Województwa Wielkopolskiego pan Marek Woźniak. Do honorowego Komitetu Organizacyjnego zaproszenie przyjęli: Prezydent Miasta Konina – pan Józef Nowicki, Rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej  w Koninie – profesor Mirosław Pawlak, dyrektor SOSW w Koninie – pani Katarzyna Rzymkowska oraz Komendant Hufca ZHP w Koninie – druh hm. Michał Kałużny.
Zaczęło się olimpijsko: ceremonią otwarcia w Auli PWSZ im. Jana A. P. Kaczmarka w Koninie.  Przed zaproszonymi gośćmi, w asyście konińskich piłkarek-mistrzyń Polski, zaprezentowali się zawodnicy, wolontariusze i członkowie Komitetu Organizacyjnego. Przy dźwiękach olimpijskiego hymnu Liderzy Olimpiad Specjalnych i zawodniczki Konińskiego Klubu Piłkarstwa Kobiecego Medyk Polo Market Konin wciągnęli flagę Olimpiad Specjalnych. Magdalena Stałanowska z Oddziału Wielkopolskie-Konin w imieniu 260 zawodników złożyła słowa przysięgi: pragnę zwyciężyć, lecz jeśli nie będę mógł zwyciężyć, niech będę dzielny w swym wysiłku.  
Uroczystość uświetniły występy taneczne w wykonaniu młodzieży ze Szkoły Tańca i Baletu FART z Konina. Pokaz freestyle football Dawida Krzyżowskiego oczarował publiczność – podobnie jak występ energetycznego wokalisty Łukasza KOMARA Muszyńskiego, który zaprosił wszystkich do wspólnego śpiewania i pląsania.
Gospodarze Turnieju przygotowali słodką niespodziankę – urodzinowy tort. W ten smaczny sposób, zaakcentowali 25. lecie Oddziału Regionalnego Olimpiady Specjalne Polska Wielkopolskie-Konin. Pyszności starczyło dla wszystkich uczestników turnieju oraz dla gości reprezentujących władze samorządowe, instytucje publiczne i oświatowe, kluby sportowe, organizacje pozarządowe, stowarzyszenia i konińskie media.
Turniejowe dni upłynęły pod znakiem sportowej rywalizacji. Na stadionie piłkarskim im. Mariana Paska w Koninie drużyny, w grupach sprawnościowych, pod okiem licencjonowanych sędziów, rozegrały emocjonujące mecze preeliminacyjne i finałowe. Aż do niedzieli można było kibicować i podziwiać grę piłkarzy Olimpiad Specjalnych, ich umiejętności, zaangażowanie, upór i niezwykłą chęć sięgnięcia po najwyższe laury. Widzieliśmy radość, łzy, zachwyt – wszystkie emocje, które towarzyszą sportowej rywalizacji.  To były piękne chwile, uwieńczone medalami i pamiątkowymi wstążkami. Nie zabrakło kibiców, którzy podgrzewali atmosferę i nagradzali oklaskami skuteczne akcje i bramki.
Zawodnikom sprzyjała również pogoda. Deszcz przypomniał o sobie nieśmiało dopiero w niedzielę. Ale nikt się go nie bał. Gospodarze, z pomocą harcerzy z Hufca ZHP w Koninie, rozbili namioty, które były miejscem odpoczynku, szatnią i skuteczną ochroną.
Zawodom Olimpiad Specjalnych zawsze towarzyszą dodatkowe wydarzenia. Nie inaczej było w Koninie. Wszyscy zawodnicy mogli skorzystać z programu ZDROWI SPORTOWCY, który został zorganizowany w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym. Na młodzież czekali lekarze i wolontariusze medyczni, którzy badali, wspierali i dawali dobre rady, jak dbać o zdrowie i kondycję fizyczną. Realizowane były moduły: Zdrowy Uśmiech, Zdrowy Słuch, Zdrowe Oczy i Zdrowe Stopy.
W miejscu rozgrywania zawodów czynna była Wioska Olimpiad Specjalnych, miejsce zabaw rekreacyjno-sprawnościowych i relaksu dla zawodników oczekujących na starty lub odpoczywających po rozegranych meczach. Animatorzy proponowali aktywizujące działania sportowo-rekreacyjne, rehabilitacyjne i artystyczne. Organizatorzy nawiązali kontakt z: Calypso Fitness Klub, Klub Fitness Forma oraz Centrum Terapii i Rozwoju PUZZLE z Konina, fantastycznie współpracującymi z zawodnikami. Dla wszystkich otwarta była sportowa kawiarenka z napojami i przekąskami.
W miejscu zakwaterowania w Licheniu, w hotelu Atut, na zawodników czekały dalsze atrakcje: zwiedzanie bazyliki, zabawa taneczna z animatorem Michałem Piekarskim,  fotobudka i „strefa kibica”, czyli radosne kibicowanie podczas meczu reprezentacji Polski z reprezentacją Danii. Nie było czasu na nudę. Wspólne działania były nie tylko świetnym relaksem po całodziennych rozgrywkach, ale tworzyły także wyjątkową atmosferę i umożliwiały nawiązanie przyjacielskich kontaktów.
To było naprawdę wspaniałe piłkarskie święto. Żal było się rozstawać. Nawet konińskie niebo zapłakało, kiedy przyszedł czas pożegnań. Bo zawody Olimpiad Specjalnych mają wyjątkową atmosferę, którą tworzą wyjątkowi sportowcy, trenerzy, wolontariusze, organizatorzy, kibice i przyjaciele. Wszyscy, bez wyjątku! 
Projekt współfinansowany był ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych /nr umowy: ZZB/000385/BF/D z dnia 28.04.2016/ i Ministerstwa Sportu i Turystyki /nr umowy: 2016/0003/0082/SubC/DS-SN/2/MR  z dnia  08.03.2016 r./ 
 
Pozwolicie Państwo, że w tym miejscu podziękujemy wszystkim wyjątkowym ludziom i instytucjom, dzięki którym możliwa była organizacja Turnieju Piłki Nożnej 7-osobowej Drużyn Męskich i Żeńskich Olimpiad Specjalnych Konin/ Licheń 2016. 
Dziękujemy działaczom, rodzicom z Programu Rodzinnego i Liderom Olimpiad Specjalnych z Oddziału Regionalnego Olimpiady Specjalne Polska Wielkopolskie-Konin, dyrekcji i pracownikom Biura Narodowego Olimpiady Specjalne Polska,  dyrekcji i nauczycielom Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Janusza Korczaka w Koninie, wolontariuszom: uczniom i nauczycielom III Liceum Ogólnokształcącego im. C. K. Norwida w Koninie, słuchaczom i pedagogom Wielkopolskiego Samorządowego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Koninie, studentom Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Koninie, instruktorom, zuchom i harcerzom Hufca ZHP Konin, sędziom nadzorującym przebieg rozgrywek oraz piłkarkom Konińskiego Klubu Piłkarstwa Kobiecego Medyk Polo Market Konin.
            Szczególne podziękowania kierujemy do niezawodnego Arka Rabiegi – nauczyciela i wieloletniego przyjaciela Olimpiad Specjalnych, który czuwał nad sprawnym przebiegiem ceremonii.
            Dziękujemy wymienionym w tekście artystom, animatorom i instruktorom fitness, którzy uatrakcyjnili przebieg ceremonii otwarcia oraz imprez towarzyszących. Dziękujemy wszystkim lekarzom i wolontariuszom medycznym z programu ZDROWI SPORTOWCY, ludziom z obsługi medycznej i technicznej, którzy pracowali nad bezpiecznym i sprawnym przebiegiem Turnieju. Ukłony dla sympatycznych pracowników Hotelu Atut w Licheniu, PWSZ w Koninie i Stadionu Piłkarskiego im. Mariana Paska.
 
Dziękujemy instytucjom które współfinansowały i organizacyjnie wsparły realizację projektu. Są to: Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Ministerstwo Sportu i Turystyki, Miasto Konin, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Koninie, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Koninie, Hufiec ZHP Konin, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Janusza Korczaka w Koninie.
Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy przyjęli zaproszenie na Turniej – zawodnikom, trenerom, gościom, konińskim kibicom i lokalnym mediom. Było nam miło Państwa gościć.
 
                                                                                                       Ze sportowym pozdrowieniem – Komitet Organizacyjny