Program Treningu Aktywności Motorycznej Olimpiad Specjalnych przeznaczony jest dla osób, które z przyczyn mentalnych i fizycznych nie mogą startować w tradycyjnych dyscyplinach sportowych Olimpiad. Podsumowaniem systematycznej, wytrwałej pracy zawodników, trenerów i rodziców są Dni Treningowe.
XII Ogólnopolski Dzień Treningowy rozpoczął się 7 czerwca w pięknie udekorowanej Hali Widowiskowo-Sportowej w Ślesinie. W Ceremonii Otwarcia wzięli udział zawodnicy z 13 Oddziałów Regionalnych Olimpiad Specjalnych, ich rodzice, trenerzy i wolontariusze. Przybyli też przedstawiciele władz państwowych, samorządowych i oświatowych. Olimpijską flagę wnieśli reprezentanci Polski na tegoroczne Światowe Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych w Abu Dhabi – Karolina Skitek, Weronika Żabierek, Bartosz Sadkowski i trenerka Małgorzata Wawrzyniuk. W imieniu 85. sportowców olimpijską przysięgę złożyła Weronika.
Oficjalne uroczystości uświetniły występy młodych artystów. Piosenka „Jesteś bohaterem” w wykonaniu uczennicy Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Janusza Korczaka w Koninie, podbiła serca publiczności, a hiszpańskie i irlandzkie rytmy towarzyszące pokazowi zespołu „Top-Dance” z Młodzieżowego Domu Kultury w Koninie obudziły we wszystkich chęć do zabawy. Zapewnił ją niestrudzony wodzirej Michał Piekarski z firmy „Dobra Zabawa”. Dyskoteka trwałaby do rana, gdyby nie zdrowy rozsądek – w sobotę zawody rozpoczynały się o dziewiątej. Rozegrano je w dwóch miejscach – w ślesińskiej Hali Sportowo-Widowiskowej i w obiekcie Rekreacyjno-Sportowym RONDO w Koninie.
Zawody halowe przebiegały w następujących konkurencjach: chwyt i rzut piłki oburącz sprzed klatki piersiowej, nakładanie kółek na stojak, pokonane dystansu pięciu metrów, pokonanie nierównego podłoża, pokonanie ławeczki w leżeniu przodem, przejście do klęku prostego obunóż, przejście po ławeczce, przejście przez tunel, przekopanie piłki nad przeszkodą, rzut piłeczką palantową do celu, skok z wykorzystaniem odskoczni, slalom na dystansie pięciu metrów, strzał na bramkę, toczenie piłki, uniesienie i utrzymanie głowy, i zbicie kręgli piłką i zbieranie przedmiotów do pojemnika.
Sportowcy występujący w wodzie zanurzali w niej głowę, leżeli na plecach lub pokonywali odległość pięciu metrów (idąc po dnie basenu albo płynąc).
W zawodach Programu Treningu Aktywności Motorycznej nie ma elementu rywalizacji – jedynym przeciwnikiem jest własna słabość, zmęczenie, trema. Wszyscy sportowcy zmagali się z nimi w sposób wzbudzający wielki podziw zgromadzonej publiczności. Po każdej zaliczonej konkurencji nagradzani byli znaczkami-jeżykami, wręczanymi przy dźwiękach olimpijskich fanfar.
Po południu organizatorzy zapewnili chętnym możliwość zwiedzenia bazyliki z przewodnikiem. A wieczorem zawodnicy, rodzice, trenerzy, wolontariusze spotkali się, w ramach Programu Rodzinnego Olimpiad Specjalnych, w chacie grillowej Domu Pielgrzyma „Arka”. Jedzenie, choć bardzo smaczne, było tylko dodatkiem do setek rozmów, żartów, tańców, wspólnego śpiewu i występów solistów. Słuchaczom na długo zapadnie w pamięć „Jolka Jolka” w wykonaniu Patrycji.
W niedzielę rozgrywano tylko konkurencje halowe. Przed południem rozpoczęła się Ceremonia Zamknięcia. Podobnie jak w piątek zawodnicy, trenerzy i opiekunowie stanęli do prezentacji, by po raz ostatni spojrzeć na olimpijską flagę, wysłuchać serdecznych słów przedstawicieli Olimpiady Specjalne Polska, zobaczyć pokaz żonglerki w wykonaniu Kamila, posłuchać Karoliny i otrzymać piękne medale, które uroczyście wręczyli zaproszeni goście reprezentujący władze Konina, Ślesina i organizatorów. Były to bardzo wzruszające chwile.
O sprawny przebieg imprezy i stworzenie serdecznej atmosfery dbał przyjaciel Olimpiad – Arkadiusz Rabiega.
Przez dwa dni zawodów sportowcy i ich opiekunowie mogli znaleźć chwilę wytchnienia w sali relaksu, w sali aktywności motorycznej i w wiosce olimpijskiej. Chętni mogli skorzystać z ciekawych zajęć plastycznych, pobawić się setkami zabawek, przebrać się w niezwykłe stroje, poskakać na dmuchawcu, przytulić się do uroczych alpak i i nakarmić je. Przedstawiciele firmy Rehclinic ze Ślesina udzielali porad dotyczących zdrowego stylu życia.
XII Ogólnopolski Dzień Treningowy Programu Treningu Aktywności Motorycznej Olimpiad Specjalnych został otoczony honorowym patronatem przez: Marszałka Województwa Wielkopolskiego Marka Woźniaka, Prezydenta Miasta Konina Piotra Korytkowskiego oraz Burmistrza Miasta i Gminy Ślesin Mariusza Zaborowskiego.
Wolontariuszami byli uczniowie konińskich szkół: III Liceum Ogólnokształcącego im. Cypriana Kamila Norwida, Zespołu Szkół Budownictwa i Kształcenia Zawodowego im. Eugeniusza Kwiatkowskiego oraz Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Janusza Korczaka.
Organizatorzy Dnia – Oddział Regionalny Olimpiady Specjalne Polska Wielkopolskie-Konin i Olimpiady Specjalne Polska – serdecznie dziękują za okazaną pomoc, wsparcie i życzliwość wszystkim darczyńcom i sympatykom. W organizacji pomogli nam:
• Alpakarnia P&M – Holendry Szyszyńskie,
• Centrum Medyczne REHCLINIC w Ślesinie
• Dobra Zabawa. Wodzirej Michał Piekarski
• Drukarnia HERME w Koninie
• Gminny Ośrodek Kultury w Brzeźnie
• Gminny Ośrodek Kultury w Ślesinie
• Hufiec ZHP Konin
• Firma Gastro-Music w Koninie
• Firma LUCPLAST w Żychlinie
• Firma PROARTI w Koninie
• Kuźnia Sylwetki – Bartosz Pluciński
• Młodzieżowy Dom Kultury w Koninie
• Smurfitt Kappa Polska oddział w Koninie
• Trans Gaz w Koninie
• Zakład Poligraficzny Grzegorz Ratajczyk w Koninie
Szczególnie ciepłe słowa kierują do gościnnych władz Ślesina i Konina, dyrekcji Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Ślesinie i Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Janusza Korczaka w Koninie, za pomoc w sprawnej organizacji i przebiegu zawodów.
XII Ogólnopolski Dzień Treningowy Programu Treningu Aktywności Motorycznej współfinansowany był ze środków Państwowego Funduszu Osób Niepełnosprawnych oraz Ministerstwa Sportu i Turystyki.